Hasta yatağı kiralama ve satın alma işlemi ile gerçekleştirilir. Bu işlemlere ek olarak özel üretim ile sahip olmak da mümkündür. Hasta yatağı kiralama işlemini genel olarak tercih edilmesinin sebebi ücretlerinin daha az olması, hastaların kısa süreli yatak kullanmaları ve kısa süreli yer değişiklikleridir.

Hasta Yatakları

 Bu işlemlerde satın alma tercih edilmez. Satın alma işlemleri genel olarak uzun süreli yani ömür boyu yatağa bağımlı olan hastalar için tercih edilmektedir. Özelliklerin tamamı farklı yataklarda bulunabilmektedir. Bu yüzden kiralama veya satın alma işlemlerinizin tamamında kolay bir şekilde dilediğiniz özelliğe sahip yatakları bulabilirsiniz.

Hasta Yatağı Temizliği

Hasta yatağı temizliği hastanın mikrop kapmaması ve yatak yarası gibi rahatsızlıkların oluşmaması için oldukça önemlidir. Çarşaflar normal yataklarda olduğu gibi belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Yıkama işleminde hastaya zarar vermeyecek deterjanlar kullanılmalıdır.

Yatak yaralarının önüne geçmek için her zaman düz şekilde çarşaf serimi gerçekleştirilmelidir. Kırışık olan nevresimler hastanın tenine zarar vererek yatak yarası oluşumuna neden olacaktır. Yatak temizliği kadar oda temizliğinin de önemli olduğunu unutmamak gereklidir.